Pobyt w szpitalu

Pacjenci przyjmowani są do szpitala w trybie:

  • nagłym – bez skierowania w sytuacji nagłej i silnej dolegliwości,
  • planowanym – na podstawie skierowaniem od lekarza z wyznaczonym wcześniej terminem przyjęcia.

Przyjęcie odbywa się na Izbie Przyjęć, gdzie pacjent lub jego opiekun dokonują wszelkich czynności związanych z przyjęciem do szpitala:

  • okazaniem dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość
  • wpisaniem danych do systemu komputerowego
  • podpisaniem przez pacjenta lub opiekuna wymaganych zgód i oświadczeń
  • założeniem opaski identyfikacyjnej.

Następnie pacjent kierowany jest do wskazanego oddziału, gdzie opiekę na nim przejmuje personel oddziału. Pielęgniarka przydziela pacjentowi miejsce w sali chorych, zapoznaje z topografią oddziału, informuje o zwyczajach panujących w oddziale, informuje o konieczności zapoznania się z Prawami Pacjenta i Regulaminem oddziałów szpitalnych, o możliwości odwiedzin oraz o opiece duszpasterskiej.

Treść Regulaminu oddziałów szpitalnych dostępna jest w zakładce Dla Pacjenta – Regulaminy

Prosimy o zapoznanie się z nimi i przestrzeganie zasad, które umożliwiają bezpieczny i spokojny pobyt wszystkim naszym pacjentom.

Pacjenci przebywający na oddziale mają bezwzględny obowiązek stosować się do poleceń personelu medycznego.

Zabrania się przyjmowania leków i stosowania zabiegów niezleconych przez lekarza. W przypadku chęci zastosowania terapii dodatkowej należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Pacjenci, rodzice, opiekunowie, osoby towarzyszące są zobowiązani do przestrzegania na terenie oddziału zasad współżycia społecznego, w tym dbania o właściwe relacje pomiędzy pacjentami oraz do przestrzegania ciszy nocnej, która obowiązuje w godzinach od 22:00 do 6:00.

Bezwzględnie zabrania się pacjentom, rodzicom, opiekunom, osobom towarzyszącym i innym osobom przebywającym na oddziałach wnoszenia i spożywania napojów alkoholowych, palenia tytoniu oraz zażywania jakichkolwiek środków odurzających.

Żywienie

Żywienie pacjenta rozpoczyna się w dniu planowego przyjęcia od obiadu, a kończy się śniadaniem w dniu wypisu. Centrum uczestniczy w programie Dobry posiłek w szpitalu.

Depozyt rzeczy wartościowych

Przedmioty o dużej wartości oraz dokumenty, w czasie pobytu w szpitalu, należy pozostawić w depozycie, o którym pacjenci są informowani przy przyjęciu na oddział.

Odwiedziny

Pacjenci przebywający w szpitalu ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami. Szpital zapewnia możliwość odwiedzin zgodnie z Regulaminem oddziałów szpitalnych. Pacjenci oraz osoby odwiedzające zobowiązane są do przestrzegania zasad dotyczących odwiedzin.

Opieka duszpasterska

Pacjenci hospitalizowani na oddziałach szpitala mają zapewnioną opiekę duszpasterską. Osobom przebywającym w szpitalu przysługuje prawo do uczestniczenia w czynnościach i obrzędach religijnych oraz wypełniania obowiązków religijnych i obchodzenia świąt religijnych zgodnie z swoim wyznaniem, jak również do posiadania i korzystania z przedmiotów do uprawiania kultu i praktyk religijnych.

Szpital zapewnia pacjentom dostęp do kaplicy szpitalnej, która  znajduje się na  parterze obok Izby Przyjęć.

Oprócz powyższego na oddziałach umieszczone są informacje dotyczące dostępu do opieki duszpasterskiej, zarówno wyznania rzymsko-katolickiego jak również ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego, a także żydowskiego.

Wypis pacjenta z oddziału

Wypisanie z oddziału szpitalnego, jeżeli przepisy odrębne nie stanowią inaczej, następuje:

  • gdy stan zdrowia nie wymaga dalszego udzielania świadczeń zdrowotnych
  • na żądanie pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego,
  • gdy pacjent w sposób rażący narusza porządek lub przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, a nie zachodzi obawa, że odmowa lub zaprzestanie udzielania świadczeń zdrowotnych może spowodować bezpośrednie niebezpieczeństwo dla jego życia lub zdrowia albo życia lub zdrowia innych osób,

Celem zapewnienia ciągłości opieki pacjent po leczeniu szpitalnym może być skierowany do leczenia ambulatoryjnego lub w przypadkach tego wymagających - do innego oddziału szpitala bądź innego podmiotu leczniczego.

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: