Bezdech senny

Bezdech senny jest chorobą polegającą na wielokrotnym występowaniu podczas snu epizodów niewystarczającego lub zupełnego braku przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Bezpośrednimi następstwami bezdechów są:

  • niedotlenienie krwi
  • przebudzenia
  • przyśpieszenie rytmu serca
  • wzrost ciśnienia krwi

Długotrwały przebieg, występowanie ciężkich postaci choroby, bagatelizowanie objawów klinicznych powodują rozwój groźnych powikłań: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, udar mózgu, wypadki komunikacyjne. Poza tym nie leczony bezdech senny jest przyczyną przedwczesnego zgonu, szczególnie u mężczyzn poniżej 50. roku życia.

Objawy bezdechu sennego

Objawy takie jak głośne i nieregularne chrapanie, obserwowane bezdechy, duszność lub uczucie dławienia w czasie snu oraz zmęczenie, senność, zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi w ciągu dnia, zwłaszcza u osób otyłych sugerują obturacyjny bezdech senny. Osoba z podejrzeniem obturacyjnego bezdechu sennego powinny mieć wykonane badanie poligraficzne lub polisomnograficzne.

Badanie bezdechu sennego czyli badanie poligraficzne jest najbardziej dokładnym badaniem wykonywanym w celu stwierdzenia występowania bezdechu sennego, jego rodzaju i stopnia nasilenia.

Badanie poligraficzne wykonywane jest w nocy, podczas snu. Przed zaśnięciem do badanego przyklejane są specjalne czujniki zapisujące przez całą noc różne parametry m.in. oddech, ruchy brzucha i klatki piersiowej, ilość tlenu we krwi, pozycja ciała, częstość akcji serca, chrapanie, EEG, EMG, OMG, EKG i inne.

Wskazania do badania

  • chrapanie,
  • bezdech senny,
  • ciągłe zmęczenie,
  • mimowolne zasypianie,
  • nadmierna senność
  • problemy z koncentracją,
  • zaburzenia potencji.

Wskazania do badania u dzieci

  • chrapanie,
  • bezdech senny,
  • przerośnięte migdałki podniebienne,
  • kłopoty z koncentracją i pamięcią starszych dzieci.

Leczenie bezdechu sennego

W przypadku potwierdzonego rozpoznania bezdechu sennego konieczne jest leczenie.

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest wspomaganie oddychania stałym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych przy pomocy aparatu CPAP. Aparat CPAP to maska zakładana na nos, połączona z urządzeniem wytwarzającym niewielkie dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Zabezpiecza to drożność dróg oddechowych w czasie snu i likwiduje bezdech, a przez to korzystnie wpływa na szkodliwe następstwa choroby: likwiduje chrapanie i senność dzienną, zwiększa zdolność koncentracji i zmniejsza ryzyko wystąpienia niekorzystnych następstw choroby.

Świadczenia udzielane są w ramach umowy z NFZ, prywatnych ubezpieczeń oraz odpłatnie.

Najczęściej pojawiające się pytania

Co pomaga na bezdech?

Zmiany stylu życia mogą wystarczyć do opanowania dolegliwości w przypadku lekkiej postaci obturacyjnego bezdechu sennego.

Obejmują one:

  • dbanie o właściwa masę ciała
  • aktywny tryb życia, regularny wysiłek fizyczny
  • regularny rytm snu i czuwania – kładzenie się do łóżka i wstawanie o stałej porze
  • niepalenie papierosów
  • unikanie spożywania nawet małych ilości alkoholu w godzinach wieczornych.

Jak leczyć bezdech senny?

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest wspomaganie oddychania stałym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych przy pomocy aparatu CPAP.

Kto leczy bezdech senny?

Aby zdiagnozować bezdech należy udać do lekarza pierwszego kontaktu, który zdecyduje do jakiego specjalisty należy się zgłosić w następnej kolejności. Prawdopodobnie będzie nim otolaryngolog , który zajmuje się leczeniem problemów związanych z chorobami nosa i gardła.

Jednakże, osobą która zajmuje się leczeniem chorób płuc oraz układu oddechowego jest lekarz pulmonolog i niewykluczone, że to on okaże się właściwym lekarzem przy podejrzeniu bezdechu sennego i kłopotach z chrapaniem.

Gdzie leczyć bezdech senny?

Pacjent, u którego badanie potwierdziło obturacyjny bezdech śródsenny może w naszym Centrum Medycznym Karpacz mieć dopasowaną tzw. protezę powietrzną C-PAP. Jest to urządzenie, które pod ciśnieniem wtłacza do dróg oddechowych powietrze. Dzięki temu pacjent podczas snu jest dotleniony, a objawy związane z bezdechem ustępują.

Rejestracja i informacja

Izba Przyjęć, Karpacz, ul. Myśliwska 13

Tel. kontaktowy: 883 358 135, 883 358 138

Oddział pulmonologii dorosłych

Karpacz, ul. Myśliwska 13
Tel. kontaktowy: 883 358 180

Poradnie MEDICTA

J. Góra, ul. Wolności 140
Tel. kontaktowy: 883 358 100, 883 358 110

Odczulanie na jad owadów

Owady błonkoskrzydłe stanowią najliczniejszą grupę owadów żądlących, które występują w naszym klimacie w ciepłych porach roku. U większości osób po użądleniu występuje prawidłowa reakcja w postaci świądu, pieczenia, zaczerwienienia i obrzęku skóry, nieprzekraczającego jednak 10 cm i ustępującego w ciągu kilku godzin.

Natomiast u osób uczulonych mogą występować reakcje alergiczne o różnym nasileniu – od niegroźnych reakcji miejscowych do zagrażającej życiu reakcji uogólnionej.

Reakcja alergiczna rozwijająca się w wyniku użądlenia przebiega szybciej. Pierwsze objawy pojawiają się po kilku lub kilkunastu minutach od użądlenia i zwykle ustępują po 1-2 godzinach. Zdarzają się też nawroty objawów po 6-8 godzinach od ich wygaśnięcia.

W cięższych przypadkach rozwija się reakcja uogólniona pod postacią rumienia, pokrzywki czy obrzęku, którym mogą towarzyszyć: duszność, wymioty, biegunka, spadek ciśnienia i omdlenia, aż do wstrząsu anafilaktycznego włącznie.

Osoby uczulone żyją w ciągłym strachu przed kolejnym użądleniem. W większości przypadków nasilenie reakcji po kolejnych użądleniach jest podobne do pierwszego. Dlatego u pacjentów z reakcjami miejscowymi nie należy przesadnie obawiać się wystąpienia reakcji uogólnionej.

W przypadku silnych reakcji systemowych potwierdzonych badaniami diagnostycznymi, chorzy są kwalifikowani do odczulania. Immunoterapię swoistą prowadzi się przez okres 3-5 lat, a momentem jej zakończenia powinno być dobrze tolerowane użądlenie.

Bardzo istotne jest odpowiednie postępowanie mające na celu minimalizację ryzyka po ponownym użądleniu. Osoby narażone powinny unikać spożywania posiłków na powietrzu, chodzenia boso, stosowania kosmetyków o intensywnym zapachu, noszenia jaskrawych ubrań oraz przebywania w pobliżu uli lub gniazd owadów. Ponadto każdy chory, który przebył epizod groźnej reakcji systemowej, powinien posiadać przy sobie adrenalinę w iniekcji oraz leki z grupy przeciwhistaminowych i kortykosteroidów.

Jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce Centrum Medyczne Karpacz specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu alergii na jad owadów błonkoskrzydłych (pszczoły, osy), również u dzieci.

Świadczenia udzielane sa w ramach kontraktu z NFZ oraz odpłatnie.

Kontakt i rejestracja

Alergologia- Oddział II

ul. Myśliwska 13, 58-540 Karpacz
Rejestracja tel.: +48 883 358 123

Lekarz przyjmujący:

  • dr n. med. Grzegorz Gąszczyk - specjalista chorób płuc, pediatra, alergolog, specjalista chorób płuc dzieci
  • lek. med. Piotr Kapral - specjalista chorób płuc, pediatra, alergolog
Zamknij menu
Wróć na początek strony