Testy serologiczne na koronawirusa

Informujemy, że Laboratorium Centrum Medycznego Karpacz S.A. wprowadziło do oferty testy serologiczne na koronawirusa wykonywane z krwi żylnej (surowicy).

Charakterystyka badań

Badania serologiczne służą do wykrywania swoistych przeciwciał anty-SARS-CoV-2, które powstają po kontakcie z wirusem. Wśród nich znajdują się zarówno przesiewowe testy jakościowe, wykrywające łącznie przeciwciała IgM i IgG, jak również testy półilościowe, umożliwiające dokładniejsze niż jakościowe oznaczenie przeciwciał osobno w klasach IgM, IgA oraz IgG. Istnieje również możliwość ilościowego oznaczenia przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG, co być może w przyszłości będzie miało znaczenie w ocenie odporności na powtórne zakażenie.

Dodatni wynik badań serologicznych nie potwierdza istniejącego zakażenia koronawirusem, może jedynie świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości lub toczącej się infekcji. Ujemny wynik nie wyklucza aktualnego zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Nazwa badania

Sars-CoV-2
badania serologiczne

Metoda badania

Analizatory immunochemiczne (oznaczenie zautomatyzowane)

Materiał badany

Krew żylna (surowica)

Cel badania

Dodatni wynik badania może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości (klasa IgG) lub toczącej się aktualnie infekcji (klasa IgM i IgA). Wynik dodatni powinien zostać zweryfikowany wymazem będącym testem molekularnym (genetycznym). Ujemny wynik badania świadczy o tym, że organizm nie wytworzył przeciwciał. Ujemny wynik nie wyklucza toczącej się aktualnie infekcji związanej z koronawirusem. TESTY TE NIE SŁUŻĄ DO ROZPOZNANIA COVID-19.

Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi testami serologicznymi w kierunku koronawirusa?

Nazwa badania Opis badania
Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG, ilościowo Dla osób po przebytym zakażeniu koronawirusem (ozdrowieńcy) i ewentualnie dla osób które przypuszczają, że taką infekcję mają już za sobą.
Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG, półilościowo Dla osób po przebytym zakażeniu koronawirusem (ozdrowieńcy) i ewentualnie dla osób które przypuszczają, że taką infekcję mają już za sobą.
Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała total IgG,M, test przesiewowy (Roche) Otrzymujemy wynik bez podziału na klasy. Może służyć jako informacja, czy w organizmie obecne są jakiekolwiek przeciwciała związane z koronawirusem.
Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgM, półilościowo Obecność tych przeciwciał świadczy o świeżym zakażeniu i wymaga potwierdzenia testem molekularnym (wymaz RT-PCR)
Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgA, półilościowo Obecność tych przeciwciał świadczy o toczącej się infekcji i wymaga potwierdzenia testem molekularnym (wymaz RT-PCR)
Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG i IgA półilościowo Patrz opis IgG ilościowo i IgA półilościowo
Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG, IgM półilościowo Patrz opis IgG ilościowo i IgM półilościowo
Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG i IgM test immunochromatograficzny Otrzymujemy wynik z podziałem na klasy. Uzyskujemy informację, czy w organizmie obecne są przeciwciała związane z koronawirusem.

Powyższe testy serologiczne dostępne są we wszystkich punktach pobrań Centrum Medycznego Karpacz S.A. (Przychodnia POZ Orle Cieplice, Przychodnia POZ Karpacz, Poradnie Medicta Jelenia Góra, Centrum Medyczne Karpacz Zarzecze).

Laboratorium Centrum Medycznego Karpacz S.A nie dokonuje interpretacji otrzymanych wyników badań.

Źródła