Całkowita zdolność wiązania żelaza (TIBC)

Charakterystyka badania

TIBC to inaczej całkowita zdolność surowicy do wiązania żelaza. Inna jego nazwa to całkowite wysycenie żelazem. Jest to norma poziomu transferyny, czyli białka nośnikowego żelaza. Transferyna to białko wytwarzane głównie w wątrobie. Odpowiedzialna jest za regulację wchłaniania żelaza do krwi, wiązanie atomów żelaza i transport ich w osoczu krwi. Oznaczeniu podlega zarówno całkowita zdolność wiązania żelaza przez transferynę oraz stężenie i wysycenie transferyny. Oba badania dostarczają prawie taką samą informację, dlatego w większości laboratoriów analitycznych wykonuje się tylko jedno z nich. Czasami wyznaczana jest utajona zdolność wiązania żelaza, która oznacza ilość wolnych miejsc w transferynie, mogącej związać żelazo. Wynik ten dodany do oznaczonego stężenia żelaza w tej próbce oznacza całkowitą zdolność surowicy do wiązania żelaza.

Wskazania

Całkowite wysycenie żelazem wykonywane jest w celu określenia zdolności transportu żelaza we krwi. Wykonywane jest, gdy podejrzewany jest zarówno nadmiar, jak i niedobór żelaza we krwi. Badanie TIBC pomocne jest także do ustalenia, czy wątroba funkcjonuje prawidłowo oraz oceny stanu odżywiania się pacjenta. Lekarz może zlecić wykonanie badania, gdy występuje rodzinna hemochromatoza. Bardzo często TIBC zleca się, gdy u pacjenta występuje niedokrwistość.

Jak się przygotować?

Podstawowe badanie krwi wykonuje się rano i na czczo. Wcześniejsze zjedzenie posiłku mogłoby wpłynąć na wynik badania.

Przebieg badania

Badanie jest proste i szybkie. Krew pobierana jest najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym, rzadziej na grzbiecie dłoni lub stopy.

Na rękę zakładana jest opaska (staza). Ucisk ma spowodować napełnienie żył, co ułatwi pobranie krwi. Pielęgniarka może również, poprosić badanego o kilkukrotne zaciśnięcie ręki w pięść i jej rozluźnienie.

Miejsce wkłucia przed pobraniem zostanie zdezynfekowane. Krew pobiera się do sterylnej probówki systemu zamkniętego, próżniowego (zapewnia bezpieczeństwo pacjentowi i osobie pobierającej krew). Najczęściej pobiera się około 2-3 ml krwi, co jest wartością w żaden sposób niezagrażającą zdrowiu człowieka.

Po wyjęciu igły miejsce nakłucia należy ucisnąć gazikiem, aby zatamować krwawienie, po czym zostanie ono zabezpieczone plastrem z opatrunkiem. Nie zaleca się zginania ręki, gdyż może to spowodować powstanie krwiaka w okolicy nakłucia!

Interpretacja wyniku

306-429 µg/dl lub 54,7-76,8 µmol/l

Ciekawostka

Należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, ponieważ niektóre z nich mogą wpłynąć na wynik. Są to, m.in. leki zawierające w swoim składzie fluorki i tabletki antykoncepcyjne.

Pamiętaj jednak drogi pacjencie, twój wynik powinien zawsze zinterpretować lekarz. Poziom tibc zazwyczaj stanowi jeden z wielu elementów badań.