Chlorki w pocie

Charakterystyka badania stężenia chlorków w pocie

Test potowy jest badaniem wykonywanym w diagnostyce mukowiscydozy, wyjątkowo czułym i swoistym pod warunkiem prawidłowego jego wykonania. Badanie chlorków w pocie stosuje się u pacjentów u których podejrzewa się mukowiscydozę.

Chlorki w pocie - wskazania do badania

Stężenie jonów chlorkowych w pocie należy oznaczać przy objawach sugerujących mukowiscydozę, jako badanie uzupełniające, potwierdzające, pomocne przy zdiagnozowaniu mukowiscydozy.

Jak się przygotować do badania chlorków w pocie?

Badanie chlorków wykonuje się o dowolnej porze dnia. Wcześniejsze zjedzenie posiłku nie ma żadnego wpływu na wynik badania, wręcz wskazane jest spożycie większej ilości płynów przeddzień badania, jak i tego samego dnia.

Przebieg badania chlorków w pocie

Badanie chlorków  jest proste i szybkie. Pacjentowi na przedramię zakładane są dwie elektrody, które położone są na jałowych kompresach, zamoczonych w odpowiednich odczynnikach. Stymulacja skóry trwa 10 minut, następnie zakładany jest jałowy, wcześniej dokładnie zważony krążek bibuły. Po odpowiednim czasie pacjent przychodzi na zdjęcie wcześniej założonego opatrunku. Wynik otrzymujemy po 72 godzinach.

Interpretacja wyniku

Odbywa się przez lekarza, który bierze pod uwagę wiele czynników.

Ciekawostka

Jest bardzo wiele testów potowych, które są wykonywane w laboratoriach, trzeba zwracać szczególną uwagę na wartości referencyjne (normy), ponieważ dla różnych testów i różnych grup wiekowych mogą być inne.

Pamiętaj, wynik badania powinien zawsze zinterpretować lekarz. Poziom chlorków w pocie zazwyczaj stanowi jeden z wielu elementów badań.

Najczęściej pojawiające się pytania

Ile trwa badanie chlorków w pocie?

Badanie chlorków w pocie  trwa około 60 minut.