Glukoza - charakterystyka badania
Glukoza to cukier prosty, który służy, jako główne źródło energii w naszym organizmie. Jej poziom zależy od dostarczania z pożywieniem, wytwarzania z aminokwasów i uwalniania z zapasów w wątrobie, a także zużycia przez tkanki. Podstawowym regulatorem jej poziomu we krwi jest insulina, która obniża poziom glukozy, a także działające przeciwstawnie hormony - glukagon, hormon wzrostu, adrenalina, kortykosterydy, tyroksyna. Glukoza przyjęta w pokarmie wchłaniana jest bezpośrednio do krwiobiegu, w rezultacie, czego dochodzi do szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi.
Wskazania do badania glukozy
Stałe kontrolowanie poziomu glukozy jest niezwykle ważne dla naszego organizmu. Badanie jej poziomu należy do podstawowych badań krwi i przeprowadza się je w przypadku pojawienia się pewnych niepokojących objawów, takich jak omdlenia, zmiany zachowania, czy nadmierne przyjmowanie płynów. Lekarz zleca badanie poziomu glukozy, jeśli podejrzewa u ciebie cukrzycę.
Jak się przygotować do badania?
Podstawowe badanie glukozy we krwi wykonuje się rano i na czczo. Wcześniejsze zjedzenie posiłku mogłoby wpłynąć na wynik badania.
Przebieg badania
Badanie jest proste i szybkie. Krew pobierana jest najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym, rzadziej na grzbiecie dłoni lub stopy.
Na rękę zakładana jest opaska (staza). Ucisk ma spowodować napełnienie żył, co ułatwi pobranie krwi. Pielęgniarka może również, poprosić badanego o kilkukrotne zaciśnięcie ręki w pięść i jej rozluźnienie.
Miejsce wkłucia przed pobraniem zostanie zdezynfekowane. Krew pobiera się do sterylnej probówki systemu zamkniętego, próżniowego (zapewnia bezpieczeństwo pacjentowi i osobie pobierającej krew). Najczęściej pobiera się około 2-3 ml krwi, co jest wartością w żaden sposób niezagrażającą zdrowiu człowieka.
Po wyjęciu igły miejsce nakłucia należy ucisnąć gazikiem, aby zatamować krwawienie, po czym zostanie ono zabezpieczone plastrem z opatrunkiem. Nie zaleca się zginania ręki, gdyż może to spowodować powstanie krwiaka w okolicy nakłucia!
Interpretacja wyniku
3,9-5,5 mmol/l (70-100 mg/dl)
Noworodki: 2,8-4,4 mmol/l (50-80 mg/dl)
Dzieci: 3,9-5,5 mmol/l (70-100 mg/dl)
Ciekawostka na temat badania glukozy
Badanie wypada prawidłowo, jeśli poziom glukozy jest niższy niż 100 mg/dl w przypadku badania na czczo. Wynik nieco wyższy od prawidłowego poziomu glukozy (100-125 mg/dL) świadczy o stanie przedcukrzycowym, co jest czynnikiem ryzyka dla cukrzycy typu 2. Cukrzyca diagnozowana jest u osób z poziomem glukozy powyżej 126 mg/dL. Jeśli twój wynik jest w przedziale 100-125 mg/dl lekarz zleci wykonanie tzw.: krzywej cukrowej (glukozy).
Pamiętaj jednak drogi pacjencie, twój wynik powinien zawsze zinterpretować lekarz. Poziom glukozy zazwyczaj stanowi jeden z wielu elementów badań.