Kał na krew utajoną

Charakterystyka badania

Badanie kału na krew utajoną umożliwia wykrycie obecności krwi w stolcu, który nie powoduje zmiany w jego wyglądzie. Wynik badania kału zobowiązuje do szukania przyczyny krwawienia z przewodu pokarmowego, czyli kwalifikuje pacjenta do dalszej diagnostyki.

Wskazania

Zalecane jest wykonywanie testu na krew utajoną w stolcu, jako badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego osobom po 50. roku życia raz w roku lub raz na 2 lata.

Jak się przygotować?

Nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie.

Przebieg badania

Badanie kału w kierunku krwi to test stosowany w badaniach przesiewowych. Dodatni wynik badania kału na krew utajoną wymaga dalszej diagnostyki. Najlepiej test wykonać w laboratorium. Wykonywanie badania na krew utajoną przyczynia się do zmniejszenia zachorowań na raka jelita grubego, co wiąże się z wykryciem zmian polipowych, zanim ulegną zezłośliwieniu. Należy pamiętać, iż skuteczność badań na krew utajoną zależy od regularności powtarzania. Pozytywny wynik testu na krew utajoną w stolcu jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii.

Interpretacja wyniku

Wynik podawany jest w formie jakościowej (dodatni lub ujemny), czasem zdarza się wynik wątpliwy, takie badanie należy powtórzyć.

Ciekawostka

Jeszcze nie tak dawno do testu trzeba było się przygotowywać kilka dni, należało stosować dietę bezmięsną, ponieważ testy, którymi oznaczano kał na obecność krwi utajonej były czułe na włókna mięsne pochodzenia zwierzęcego. Obecnie testy te wykrywają jedynie hemoglobinę ludzką

Pamiętaj jednak drogi pacjencie, twój wynik powinien zawsze zinterpretować lekarz. Badanie kału na krew utajoną zazwyczaj stanowi jeden z wielu elementów badań.