Charakterystyka badania
Badanie kału na pasożyty jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce chorób pasożytniczych ze względu na dużą liczbę pasożytów bytujących w przewodzie pokarmowym człowieka. W kale poszukiwać można, w zależności od podejrzewanej choroby, zarówno jaj, jak i obecność dorosłych form pasożytów czy fragmentów pasożytów. Badanie kału pozwala na ustalenie rodzaju pasożyta, a co za tym idzie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Wskazania do wykonania badania kału
Jakie symptomy mogą świadczyć, że powinniśmy takie badanie wykonać: gazy, wzdęcia, skurcze żołądka, biegunka, zaparcia, problemy skórne, wysypka, nerwowość, zmęczenie i senność, anemia, utrata masy ciała, swędzenie odbytu, podwójne widzenie.
Jak się przygotować?
Nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie do badania kału na pasożyty.
Jak prawidłowo pobrać kał do badania na pasożyty?
Pobranie próbki kału do badania na obecność pasożytów powinno być przed rozpoczęciem leczenia, gdyż niektóre leki (np. antybiotyki, leki przeciwbiegunkowe, środki kontrastowe itp.) utrudniają lub też uniemożliwiają rozpoznanie pasożytów. W przypadku, gdy pacjent przyjmował takie leki lub był poddany badaniu przewodu pokarmowego z wykorzystaniem kontrastu, należy odroczyć badanie kału na pasożyty o 1 - 3 tygodnie. Do laboratorium dostarcza się tylko fragment oddanego kału, pobrany do specjalnego pojemniczka za pomocą załączonej szpatułki (pojemniczki takie należy wcześniej zakupić w aptece).
Bardzo istotny jest prawidłowy sposób pobrania kału. Ważne, by materiał przekazywany do badań pobierać z kilku różnych miejsc oddanego kału. Kał, przeznaczony do pobrania materiału, należy oddać do czystego i suchego naczynia lub na czysty papier. Nie powinno się oddawać kału do muszli klozetowej, gdyż woda i mocz mogą spowodować zniszczenie obecnych w kale pasożytów, a tym samym zafałszować wynik badania. Niedopuszczalne jest zbieranie kału z ziemi.
Interpretacja wyniku
Na wyniku znajduje się najczęściej nazwa pasożyta, jaki został zidentyfikowany przez laboratorium.
Kał na pasożyty - ile próbek trzeba przynieść?
Jednorazowa próbka czasem jest niewystarczająca. Jeśli podejrzewamy robaczycę, próbkę kału należy przynosić kilka razy, minimum 3. Kał, który nie może być zbadany w przeciągu 3 - 4 godzin, powinien być umieszczony w lodówce.
Pamiętaj jednak drogi pacjencie, twój wynik powinien zawsze zinterpretować lekarz. Badanie kału na pasożyty zazwyczaj stanowi jeden z wielu elementów badań.
Najczęściej pojawiające się pytania
Gdzie zbadać kał na pasożyty?
Badania kału na obecność pasożytów wykonywane są w większości laboratoriów.
Jak długo można przechowywać kał do badania na pasożyty?
Dostarczanie pobranej próbki do laboratorium powinno nastąpić w ciągu 2-3 godzin od pobrania.
Kał na pasożyty - ile się czeka na wynik?
Czas oczekiwania na wynik może trwać od kilku godzin do nawet kilkunastu dni.