Cholesterol całkowity

Charakterystyka badania

Cholesterol całkowity jest niezbędnym składnikiem do syntezy błon komórkowych, hormonów sterydowych i kwasów żółciowych. Jego nadmiar powoduje odkładanie się złogów cholesterolu w naczyniach, co przyczynia się do rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej. To lipidowy związek chemiczny, który w 60-80% produkowany jest w organizmie, a w 20-40% dostarczany z pożywieniem. Głównymi źródłami w pożywieniu są: jaja, tłuszcze, mięso zwierząt rzeźnych, oraz podroby. We krwi występuje w dwóch postaciach - jako LDL i HDL (LDL - lipoproteiny o małej gęstości transportujące cholesterol do komórek, tzw. "zły cholesterol"; HDL - lipoproteiny o wysokiej gęstości, które usuwają nadmiar cholesterolu z naczyń krwionośnych i transportują go z powrotem do wątroby, zwane "dobrym cholesterolem").

Jak się przygotować do badania?

Podstawowe badania cholesterolu wykonuje się z krwi rano i na czczo. Wcześniejsze zjedzenie posiłku mogłoby wpłynąć na wynik badania. W okresie dwóch tygodni przed badaniem należy zachować normalną dietę i stałą masę ciała. Zaleca się nie spożywać alkoholu 2-3 dni przed badaniem.

Przebieg badania

Badanie poziomu cholesterolu jest proste i szybkie. Krew pobierana jest najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym, rzadziej na grzbiecie dłoni lub stopy.

Na rękę zakładana jest opaska (staza). Ucisk ma spowodować napełnienie żył, co ułatwi pobranie krwi. Pielęgniarka może również, poprosić badanego o kilkukrotne zaciśnięcie ręki w pięść i jej rozluźnienie.

Miejsce wkłucia przed pobraniem zostanie zdezynfekowane. Krew pobiera się do sterylnej probówki systemu zamkniętego, próżniowego (zapewnia bezpieczeństwo pacjentowi i osobie pobierającej krew). Najczęściej pobiera się około 2-3 ml krwi, co jest wartością w żaden sposób niezagrażającą zdrowiu człowieka.

Po wyjęciu igły miejsce nakłucia należy ucisnąć gazikiem, aby zatamować krwawienie, po czym zostanie ono zabezpieczone plastrem z opatrunkiem. Nie zaleca się zginania ręki, gdyż może to spowodować powstanie krwiaka w okolicy nakłucia!

Cholesterol całkowity - wskazania do badania

Wskazaniem do wykonania badania poziomu cholesterolu są: badania profilaktyktyczne, ocena ryzyka wieńcowego, pierwotne i wtórne hipercholesterolemie, oraz kontrola leczenia obniżającego stężenie lipidów.

Interpretacja wyniku

Całkowity poziom cholesterolu we krwi dla osób dorosłych nie powinien przekroczyć wartości 200 mg/dl (5,2 mmol/l).

Normy cholesterolu całkowitego

  • Cholesterol całkowity: <190 mg/dl
  • Cholesterol HDL: mężczyźni >40 mg/dl, kobiety >50 mg/dl
  • Triglicerydy: na czczo <150 mg/dl, nie na czczo <175 mg/dl

Ciekawostka

Czy wiedzieliście, że ilość cholesterolu całkowitego we krwi podnosi się podczas stresu? Do takiego wniosku prowadzą wyniki niektórych badań, ale nie poznano jeszcze dokładnego mechanizmu wpływu napięć psychicznych na wzrost stężenia cholesterolu. U osób tęgich częściej niż u szczupłych spotyka się wyższe stężenie cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL oraz triglicerydów. Poziom cholesterolu obniża właściwa dieta, zmniejszenie wagi ciała i regularny wysiłek fizyczny.

Pamiętaj jednak drogi pacjencie: twój wynik powinien zawsze zinterpretować lekarz. Poziom cholesterolu całkowitego zazwyczaj stanowi jeden z wielu elementów badań.

Cennik badań laboratoryjnych

Pełen cennik badań laboratoryjnych dostępny na stronie- Cennik pakietów laboratoryjnych

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące cholesterolu całkowitego

Jaki poziom cholesterolu całkowitego jest groźny?

Za niebezpieczny uznaje się poziom cholesterolu całkowitego powyżej 240 mg/dL, a cholesterolu LDL powyżej 160 mg/dL.