GGTP - badanie (GGT, glutamylotranspetydaza)

Co to jest GGTP (gamma glutamylotranspeptydaza)?

GGTP jest enzymem związanym z błonami komórkowymi, występującym w obrębie nerek, komórek nabłonka dróg żółciowych, wątroby, trzustki, jelita i gruczołu krokowego. GGTP obecna we krwi pochodzi głównie z wątroby. By ocenić, która z przyczyn jest adekwatna dla danego pacjenta, należy zestawić wartość GGTP ze stanem klinicznym pacjenta, w tym jego objawami, oraz z wartościami innych badań. W związku ze zwiększoną jego aktywnością w gruczole krokowym, ogólna aktywność tego enzymu w surowicy jest wyższa u mężczyzn niż u kobiet.

Jakie są wskazania do badania?

Oznaczenie aktywności GGTP (gamma-glutamylotranspeptydazy) jest przydatne w diagnostyce chorób dróg żółciowych i choroby wątroby.

Badanie GGTP czy na czczo? Jak się przygotować?

Podstawowe badanie krwi wykonuje się rano i na czczo. Wcześniejsze zjedzenie posiłku mogłoby wpłynąć na wynik badania.

Przebieg badania gamma glutamylotranspeptydazy

Badanie jest proste i szybkie. Krew pobierana jest najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym, rzadziej na grzbiecie dłoni lub stopy.

Na rękę zakładana jest opaska (staza). Ucisk ma spowodować napełnienie żył, co ułatwi pobranie krwi. Pielęgniarka może również, poprosić badanego o kilkukrotne zaciśnięcie ręki w pięść i jej rozluźnienie.

Miejsce wkłucia przed pobraniem zostanie zdezynfekowane. Krew pobiera się do sterylnej probówki systemu zamkniętego, próżniowego (zapewnia bezpieczeństwo pacjentowi i osobie pobierającej krew). Najczęściej pobiera się około 2-3 ml krwi, co jest wartością w żaden sposób niezagrażającą zdrowiu człowieka.

Po wyjęciu igły miejsce nakłucia należy ucisnąć gazikiem, aby zatamować krwawienie, po czym zostanie ono zabezpieczone plastrem z opatrunkiem. Nie zaleca się zginania ręki, gdyż może to spowodować powstanie krwiaka w okolicy nakłucia!

GGTP Norma – jak interpretować wyniki?

Interpretacja wyniku

  • kobiety < 35 U/l
  • mężczyźni < 40 U/l

Ciekawostka na temat gamma-glutamylotranspeptydazy (GGTP)

Wzrost aktywności GGTP towarzyszący wzrostowi wielkości innych parametrów wątrobowych: ALT (aminotransferazy alaninowej), AST (aminotransferazy asparginianowej) i ALP (fosfatazy zasadowej), z bardzo dużym prawdopodobieństwem wskazuje na choroby dróg żółciowych i wątroby. W diagnostyce różnicowej cholestazy i uszkodzenia komórek wątrobowych, jako przyczyn żółtaczki, użyteczny jest wskaźnik GGTP/ALT i GGTP/AST: w niedrożności dróg żółciowych GGTP/ALT >1, w ostrym wirusowym zapaleniu wątroby GGTP/AST = 0,1-0,2.

Pamiętaj jednak drogi pacjencie, twój wynik powinien zawsze zinterpretować lekarz. Poziom GTTP zazwyczaj stanowi jeden z wielu elementów badań.

Najczęściej pojawiające się pytania dotyczące badania GGTP

Jaki wynik GGTP jest niepokojący?

Enzymy wątrobowe są wskaźnikami uszkodzenia wątroby wywołanego wieloma różnymi czynnikami. Należy jednak zaznaczyć, że nie każde przekroczenie norm prób wątrobowych oznacza chorobę miąższu wątroby lub przewodów żółciowych. Na przykład uszkodzenie mięśni może spowodować podwyższenie aktywności enzymów. Prosimy pamiętać, że wynik badania powinien zawsze zinterpretować lekarz. Poziom GTTP zazwyczaj stanowi jeden z wielu elementów badań.

Jakie leki na wysokie ggtp?

W tej kwestii powinien się wypowiedzieć specjalista i przygotować plan leczenia lub zlecić dodatkowe badania.

Jak unormować ggtp?

Jeśli badanie wskazuje znacznie podwyższony poziom aktywności GGTP, bezzwłocznie udajmy się do lekarza, który odpowie na każde nasze pytanie związane z dolegliwościami i postępujmy zgodnie z jego zaleceniami.

Przy nieznacznie podwyższanym poziomie enzymu GGTP możemy:

  • zredukować spożywanie alkoholu;
  • ograniczyć spożywanie tłustego, czerwonego mięsa;
  • ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych;
  • ograniczyć spożywanie cukru; przetworzonej żywności, węglowodanów;
  • wspomóc wątrobę przy pomocy ziół (karczochy, ostropest plamisty, babka jajowata, siemię lniane);
  • spożywać większą ilość świeżych warzyw i owoców
  • zwiększyć aktywność fizyczną.